Warning: file_put_contents(): Only 0 of 7758 bytes written, possibly out of free disk space in /home/xsv/public_html/068.pl/wp-content/plugins/comet-cache/src/includes/traits/Plugin/InstallUtils.php on line 349
Jak wyszywać haftem krzyżykowym? | Proste robótki ręczne

postheadericon Łatwe wzory haftu krzyżykowego

Korzystanie ze schematów i wzorów bywa bardzo przydatne zarówno kiedy robi się szydełkowe serwetki, ozdoby świąteczne handmade czy haftowany obrazek lub napis. Można je bez problemu znaleźć w Internecie.

Na pewno warto skorzystać ze wzorów dotyczących haftu krzyżykowego. Jest on stosunkowo łatwy, a można stosując go stworzyć bardzo ładne rzeczy. Robiąc wiele małych krzyżyków w różnych kolorach uzyskujemy całe obrazki, które mogą ozdabiać ubrania, poduszki, pościel itd. lub zawisnąć na ścianie. Wzory haftu krzyżykowego rysowane są w formie schematu. Każdy kolor oznaczony jest jakimś symbolem. Obszar, gdzie występuje tylko ten kolor otacza się linią i wpisuje odpowiedni symbol. Wówczas nie trzeba zaznaczać każdego małego krzyżyka. Natomiast bardziej skomplikowane obrazki przedstawiane są za pomocą wzorów podzielonych na małe krateczki i w każdej z nich znajduje się oznaczenie odpowiedniego koloru. Zresztą często różne symbole mają być po prostu informacją, że należy użyć danej ilości kolorów, a samemu się decyduje o ich wyborze. Pod schematem znajduje się legenda. Można tam znaleźć informację ile powinno się wykonać krzyżyków w różnych kolorach. Natomiast na samej górze mamy podane od razu ile na ile krzyżyków powinien mieć haft wykonany według danego wzoru oraz ilu kolorów powinno się użyć. Zwykle można też dowiedzieć się od razu jakiej muliny najlepiej użyć.

Darmowe wzory haftu krzyżykowego można pobierać z różnych stron internetowych. niektóre z nich wymagają zalogowania się. Zwykle możemy przeglądać kolorowe miniaturki, a po wyborze jednego ze wzorów i pobraniu go otrzymujemy schemat w formacie PDF. Zazwyczaj wzory podzielone są na kategorie tematyczne, na przykład: bajki, kwiaty, zwierzęta, święta. Dzięki temu można łatwiej i szybciej znaleźć wzór, który nas interesuje. Oprócz darmowych schematów są też propozycje płatne, które są zwykle bardziej skomplikowane. Haft krzyżykowy daje wiele różnych możliwości. Można nim wyszywać kontury i wypełnienia. Nadaje się do haftowania liter i napisów, ale także obrazków.   Wystarczy opanować jego podstawy, znaleźć ciekawe wzory i można tworzyć wspaniałe rzeczy.