Warning: file_put_contents(): Only 0 of 7758 bytes written, possibly out of free disk space in /home/xsv/public_html/068.pl/wp-content/plugins/comet-cache/src/includes/traits/Plugin/InstallUtils.php on line 349
Nauka robienia na drutach | Proste robótki ręczne

postheadericon Szalik na drutach dla początkujących

Przygody z drutami nie należy raczej rozpoczynać od robienia swetra. Najpierw trzeba wybrać coś maksymalnie prostego, czyli najlepiej szalik. Potrzebna będzie gruba włóczka i druty. Zanim zdecydujemy jakimi drutami operuje się nam najwygodniej zacznijmy po prostu od tego, co mamy pod ręką.

Podstawa to opanowanie nabierania oczek na druty. Początki nauki to wykonywanie robótek metodą oczek prawych i lewych. Stosując ich różne układy można zrobić wiele ładnych rzeczy. Żeby zrobić szalik należy zacząć od nabrania kilkudziesięciu oczek, wystarczy 30. Nabieranie oczek może być początkowo nieco trudne, ale z każdym kolejnym będziemy mieć coraz większą wprawę. Kiedy już się to uda należy przerobić jeden rządek oczkami prawymi. Jest to podstawowy wzór, bazowy dla wszystkich innych. Warto nauczyć się od razu jak robi się oczka lewe, które po drugiej stronie szalika są oczkami prawymi. Można robić szalik stosując na zmianę oczka prawe i lewe, wykonując nimi jeden lub dwa rzędy.

Prawdopodobnie początki dziergania będą wyglądały tak, że ciężko będzie utrzymać druty, włóczka będzie się plątać, a oczka nie będą prezentowały się idealnie. Jednak jedynym rozwiązaniem jest ćwiczenie, czyli po prostu należy zrobić naprawdę długi szalik. Jeśli ucząc się robić na drutach wykażemy się cierpliwością, to potem będzie to już przychodziło bez trudu, a każda chwila spędzona na robótkach ręcznych stanie się rodzajem niezastąpionego relaksu. Prawdopodobnie pierwszy szalik będzie jednokolorowy, ale z czasem łączenie kolorów, a nawet tworzenie wzorów będzie stałym elementem wykonywania ubrań na drutach. Kiedy uda się wydziergać ładny szalik, z równymi oczkami, to można zrobić komin na szyję.  Potem można spróbować stworzyć samodzielnie czapkę, a w końcu przyjdzie też czas na sweter. Oczywiście cały czas warto korzystać z porad, instrukcji i wzorów, które można znaleźć w książkach, Internecie czy prasie poświęconej robótkom ręcznym. Umiejętność robienie na drutach ma wiele plusów. Dzięki temu można nosić dokładnie takie swetry czy dodatki, jakie się chce. Poza tym można wykonywać własnoręcznie prezenty dla bliskich.