Warning: file_put_contents(): Only 0 of 7758 bytes written, possibly out of free disk space in /home/xsv/public_html/068.pl/wp-content/plugins/comet-cache/src/includes/traits/Plugin/InstallUtils.php on line 349
Proste wzory do haftowania | Proste robótki ręczne

postheadericon Szybki kurs haftowania

Kiedy uda się już komuś zrobić na drutach pierwszy szalik, na przykład dla dziecka, być może będzie chciał wyhaftować na nim imię lub inicjały malucha, żeby szalik się nie zgubił. Wymaga to użycia odpowiedniego rodzaju haftu.

Jeśli chodzi o wyszywanie napisów lub pierwszych liter imienia i nazwiska, to rzeczywiście robi się to zwykle, kiedy dziecko idzie do przedszkola. Wtedy trzeba jakoś podpisać jego ręczniczek, worek na strój do ćwiczeń, ubrania itp. Na pewno trwałym, a jednocześnie ładnym sposobem będzie wyhaftowanie imienia lub inicjałów. Natomiast zdarza się również tak, że ktoś chce ozdobić swoją koszulkę jakimś napisem. Wówczas można go również wyszyć. Podobnie bywa w przypadku poduszek znajdujących się w sypialni. Niektórzy chcą mieć na nich swoje monogramy, które będą ładnie wyhaftowane. Dobrym pomysłem jest wyhaftowanie inicjałów młodej pary na ręcznikach, które chcemy im podarować w prezencie ślubny. Tylko jak się do tego zabrać? Na pewno potrzebna będzie igła oraz kordonek, mulina lub odpowiednia włóczka. Poza tym trzeba wybrać rodzaj haftu.

Stosunkowo łatwy jest haft łańcuszkowy. Uczą się go już nawet dzieci w początkowych klasach szkoły podstawowej. Najlepiej najpierw naszkicować litery na materiale. Potem wyszywamy je już dokładnie po wyznaczonych liniach, starając się robić to bardzo równo i prosto. Również raczej prosty i często stosowany jest ścieg krzyżykowy. Robi się nim kontury, wypełnienia, ale także szlaczki czy właśnie litery. Stosując go można wyszywać różne rodzaje liter, w zależności od rodzaju wzoru. Do haftowania napisów bardzo dobry jest też ścieg zwany wałeczkiem. Polega na wyszywaniu rzędu podstawowego przed igłą, a następnie oplataniu go na okrętkę. Kolejna propozycja to haft matematyczny. Potrzebny jest tylko odpowiedni wzór i można wyszywać. Wybór techniki zależy oczywiście przede wszystkim od umiejętności oraz doświadczenia w haftowaniu. Jednak zawsze od czegoś trzeba zacząć, a jeśli nam się spodoba, to może zaczniemy wyszywać imiona i inicjały na wszystkich możliwych ubraniach i rzeczach… Z czasem zaczną się też pojawiać obok nich różne wzory. To naprawdę bardzo przyjemne hobby. Warto spróbować.